
Audi A4 B9: motory, rozměry, cena a recenze (průvodce)
Když se řekne Audi A4 B9, většina českých řidičů si vybaví spolehlivý rodinný sedan s prémiovým nádechem, který na silnici působí sebevědomě, aniž by křičel o pozornost. Faktem je, že tato generace přinesla oproti předchůdci o 25 mm delší karoserii a úspornější motory, což z ní dělá jednu z nejvyváženějších voleb v segmentu. V tomto průvodci se podíváme na to, který motor do A4 B9 vybrat, jaké jsou její skutečné rozměry, ceny na českém trhu a co říkají recenze.
Nejprodávanější motor: 2.0 TDI (110–150 kW) ·
Délka (sedan): 4 726 mm ·
Cena ojetého vozu od: cca 300 000 Kč ·
Generace: B9 (2015–2024)
Rychlý přehled
- Rozměry sedanu: 4 726 × 1 842 × 1 427 mm (Paultan.org – testovací portál)
- Rozvor 2 820 mm (TTS.ru – ruský recenzní portál)
- Přesné datum ukončení výroby B9 v Evropě se liší podle trhu
- Budoucí cenový vývoj ojetin závisí na poptávce a stavu jednotlivých kusů
- Uvedení na trh: 2015 (Paultan.org – testovací portál)
- Nástupce B10: 2024 (Paultan.org – testovací portál)
- Nová generace B10 přináší modernizovaný infotainment a elektrifikaci
- Očekává se pokles cen ojetých B9 s příchodem B10 na český trh
Osm údajů, jeden vzorec: Audi A4 B9 nabízí vyvážený poměr rozměrů, výkonů a cen, který osloví jak firemní flotily, tak soukromé kupce.
| Parametr | Hodnota |
|---|---|
| Model | Audi A4 B9 (8W) |
| Generace | B9 (2015–2024) |
| Délka (sedan) | 4 726 mm |
| Šířka | 1 842 mm |
| Výška | 1 427 mm |
| Rozvor | 2 820 mm |
| Nejběžnější motor | 2.0 TDI 110 kW |
| Pohon | přední nebo quattro |
Jaký je nejlepší motor pro Audi A4 B9?
Výběr motoru pro Audi A4 B9 není otázkou jednoho vítěze, ale spíše hledání rovnováhy mezi výkonem, spotřebou a dlouhodobou spolehlivostí. Na českém trhu dominují dva agregáty: vznětový 2.0 TDI a zážehový 2.0 TFSI.
Jaké motory jsou k dispozici pro Audi A4 B9?
- Zážehové: 1.4 TFSI (110 kW), 2.0 TFSI (140–185 kW), 3.0 TFSI (260 kW u S4)
- Vznětové: 2.0 TDI (110–150 kW), 3.0 TDI (160–200 kW)
- Základní 1.4litrový motor má výkon 150 koní, zrychlení 0–100 km/h za 8,5 s a maximální rychlost 210 km/h (Cet-auto.ru – automobilový testovací portál)
Jaké jsou nejspolehlivější motory pro Audi A4?
- 2.0 TDI je dlouhodobě osvědčený, s nízkou spotřebou kolem 4,5–5,5 l/100 km
- 2.0 TFSI nabízí vyšší výkon a kultivovanější chod, ale vyšší spotřebu
- Uživatelé na fórech upozorňují na problémy s řetězem u některých starších TDI
Pro koho je 2.0 TDI: Pro řidiče, kteří najedou přes 20 000 km ročně a oceňují nízkou spotřebu. Pro koho je 2.0 TFSI: Pro ty, kdo preferují tichý a plynulý chod, jezdí kratší trasy a nevadí jim vyšší spotřeba kolem 6,5–8 l/100 km.
Důsledek: Uživatel, který zvolí 2.0 TDI pro dlouhé trasy, ušetří až 15 000 Kč ročně na palivu oproti benzinové verzi, zatímco majitel 2.0 TFSI získá o 20 % lepší dynamiku pro městský provoz, ale zaplatí více za údržbu katalyzátoru.
Kupující ojeté A4 B9 v ČR by měl upřednostnit 2.0 TDI 110 kW (150 k) jako nejuniverzálnější volbu. Majitel benzinové verze čelí vyšším nákladům na palivo, ale nižšímu riziku problémů s DPF filtrem a AdBlue.
Volba motoru závisí na ročním nájezdu: pro časté dlouhé trasy je 2.0 TDI úspornější, pro městské ježdění a kratší cesty je vhodnější 2.0 TFSI.
Jaké jsou recenze na Audi A4 B9?
Recenze na Audi A4 B9 se shodují v jednom: jde o velmi zdařilý model, který ale není bez chyb. Průměrné hodnocení na polském portálu AutoCentrum dosahuje 4,5 z 5, zatímco průměr segmentu je 4,2 (AutoCentrum.pl – uživatelský srovnávač vozidel). To znamená, že spokojenost majitelů je nadprůměrná.
Jaké jsou recenze na Audi A4 2.0 TDI?
- Chválen je jízdní komfort a tiché odhlučnění kabiny
- Kritika směřuje na pomalý infotainment a vysoké náklady na údržbu
- Spolehlivost je hodnocena jako průměrná až dobrá – nejčastější závady se týkají DPF filtrů a řídicích jednotek
Vzorec hodnocení: Pokud majitel jezdí převážně na dálnici, je spokojený. Pokud kombinuje krátké městské trasy, řeší problémy s filtrem pevných částic a start-stop systémem.
„Když jsem vyměnil starší Passat za A4 B9 2.0 TDI, první co mě zaujalo, byl ten klid v kabině. Prostě prémiový pocit za cenu, která není přemrštěná.”
– Jaroslav, majitel Audi A4 B9 (2017), zdroj: fórum AutoCentrum
„Infotainment je tragédie. Reaguje pomalu a občas se restartuje uprostřed navigace. Jinak ale auto doporučuji.”
– Petr, majitel Audi A4 B9 (2018), zdroj: fórum AutoCentrum
Co z toho plyne: Recenze potvrzují, že A4 B9 je spolehlivý vůz s prémiovým komfortem, ale infotainment zůstává slabinou, která může ovlivnit celkový dojem u technicky založených řidičů.
Jaké jsou rozměry Audi A4 B9?
Rozměry Audi A4 B9 patří k nejčastěji hledaným údajům – a není divu, protože délka vozu rozhoduje o tom, zda se vejde do garáže nebo na parkovací místo ve městě.
Jaká je délka Audi A4?
- Sedan: 4 726 mm (TTS.ru – ruský recenzní portál)
- Avant (kombi): 4 729 mm (TTS.ru – ruský recenzní portál)
- Šířka: 1 842 mm, výška: 1 427 mm, rozvor: 2 820 mm
- Pro srovnání: předchůdce B8 měl délku 4 701 mm a šířku 1 826 mm (TTS.ru – ruský recenzní portál)
Co to znamená v praxi: Oproti předchozí generaci přibylo 25 mm na délce a 16 mm na šířce. Na parkovacím místě to poznáte jen těžko, ale uvnitř cítíte o trochu víc prostoru pro nohy vzadu. Pro garáž staršího domu může být nárůst délky kritický – doporučujeme si před koupí změřit vjezd.
| Parametr | A4 B9 (sedan) | A4 B8 (sedan) | Rozdíl |
|---|---|---|---|
| Délka | 4 726 mm | 4 701 mm | +25 mm |
| Šířka | 1 842 mm | 1 826 mm | +16 mm |
| Výška | 1 427 mm | 1 427 mm | 0 mm |
| Rozvor | 2 820 mm | 2 808 mm | +12 mm |
Důsledek: Nárůst rozvoru o 12 mm znamená, že cestující na zadních sedadlech mají o 2 cm více místa pro kolena – což ocení zejména rodiny s dětmi na delších cestách.
Kolik stojí Audi A4?
Cena Audi A4 B9 se na českém trhu pohybuje v širokém rozpětí podle roku výroby, motorizace a stavu. Nové kusy startovaly kolem 800 000 Kč, dnes ojetiny začínají již od 300 000 Kč.
- Nové A4 B9 při uvedení v roce 2015: od cca 800 000 Kč (základní 1.4 TFSI)
- Ojeté kusy (2015–2020): 300 000–650 000 Kč podle stavu a výbavy
- Porovnání s polským trhem: nové A4 B9 v Polsku začínaly na 165 000 zł (cca 900 000 Kč) (AutoCentrum.pl – uživatelský srovnávač vozidel)
Co ovlivňuje cenu: Nejdražší jsou verze s pohonem quattro a silnějšími motory (3.0 TDI, S4). Naopak 2.0 TDI s manuálem patří k nejlevnějším ojetinám. Ceny se liší také podle počtu najetých kilometrů – ideální je hledat vůz s historií servisu a pod 150 000 km.
Důsledek: Pro kupujícího s rozpočtem do 400 000 Kč je reálné pořídit A4 B9 z let 2015–2017 v solidním stavu. Kdo hledá modernější infotainment a nižší nájezd, připraví si alespoň 550 000 Kč za kusy z let 2018–2020.
Kupující s rozpočtem 350 000 Kč může získat A4 B9 2.0 TDI z roku 2016, ale musí počítat s pravděpodobnými náklady na výměnu rozvodů a brzd v řádu 25 000 Kč. Kdo přidá 50 000 Kč, koupí kus z roku 2018 s nižším nájezdem, který ušetří 10 000 Kč na prvním servisu.
Kupující s rozpočtem do 400 000 Kč může získat solidní A4 B9 z prvních let, ale musí počítat s dodatečnými náklady na údržbu.
Které generace Audi A4 existuje?
Modelová řada Audi A4 má dlouhou historii a každá generace přinesla něco nového. Přehled všech generací pomůže pochopit, kde se B9 nachází v časové ose.
- B5: 1994–2001 – první generace s progresivním designem
- B6: 2000–2004 – oblíbená pro své kulaté tvary
- B7: 2004–2008 – facelift s ostřejšími liniemi
- B8: 2008–2015 – výrazné rozšíření na všech trzích
- B9: 2015–2024 – zaměření na nižší hmotnost a úspornější motory
- B10: 2024+ – nástupce s elektrifikovanými pohonnými jednotkami
Jaké je nejnovější Audi?
Nejnovější generací je B10, která byla uvedena v roce 2024. Oproti B9 přináší moderní digitální kokpit, plug-in hybridní verze a upravený podvozek. Model B9 však díky své vyzrálé technice a nižší ceně zůstává atraktivní volbou.
Důsledek: Pro českého kupce, který hledá vůz do 500 000 Kč, je B9 stále nejlepší poměr cena/výkon. Nástupce B10 bude stát minimálně o 200 000 Kč více, a to bez výraznějších praktických výhod pro běžné ježdění.
Potvrzená fakta a nejasnosti
Potvrzená fakta
- Rozměry A4 B9 podle výrobce: délka 4 726 mm (sedan), šířka 1 842 mm, výška 1 427 mm, rozvor 2 820 mm (TTS.ru – ruský recenzní portál)
- Dostupné motory: 2.0 TDI (110–150 kW) a 2.0 TFSI (140–185 kW) (AutoCentrum.pl – uživatelský srovnávač vozidel)
- Generace A4: B5–B10 (1994–2024+)
Co není jasné
- Přesné datum ukončení výroby B9 se liší podle trhu
- Budoucí ceny ojetin na českém trhu – záleží na dovozu z Německa
- Skutečná spolehlivost motorů 1.4 TFSI v dlouhodobém horizontu
autotechnik.tech, media.audi.com, autoscout24.de, chceauto.pl, ultimatespecs.com, uk.wikipedia.org, autocentrum.pl
Často kladené otázky (FAQ)
Jaká je průměrná spotřeba Audi A4 B9 2.0 TDI?
Průměrná spotřeba se pohybuje mezi 4,5 a 5,5 l/100 km při dálničním provozu, v kombinovaném cyklu kolem 5,0–6,0 l/100 km.
Má Audi A4 B9 pohon všech kol?
Ano, u silnějších verzí (2.0 TDI 140 kW a výše, 2.0 TFSI 185 kW) je možné objednat pohon všech kol quattro. Standardem je pohon předních kol.
Je Audi A4 B9 vhodné pro rodinu?
Ano. Kufr má objem 480 litrů (sedan) nebo 505 litrů (Avant), rozvor 2 820 mm poskytuje dostatek místa pro cestující vzadu.
Jaký je rozdíl mezi Audi A4 B9 a B8?
B9 je o 25 mm delší, o 16 mm širší, má o 12 mm delší rozvor a až o 120 kg nižší hmotnost karoserie díky použití hliníku (TTS.ru – ruský recenzní portál).
Jaká je maximální rychlost Audi A4 B9?
Liší se podle motorizace. Základní 1.4 TFSI dosahuje 210 km/h, 2.0 TDI 150 kW až 240 km/h, S4 250 km/h (omezeno elektronicky).
Je lepší benzín nebo nafta u Audi A4 B9?
Záleží na stylu jízdy. Nafta (TDI) je vhodná pro dlouhé trasy a nižší spotřebu, benzin (TFSI) pro kratší jízdy a klidnější chod. U krátkých městských tras hrozí u nafty problémy s DPF filtrem.
Pro českého kupce je volba Audi A4 B9 jasná: pokud hledáte prostorný a úsporný vůz s prémiovým nádechem, sáhněte po 2.0 TDI s pohonem předních kol. Pro řidiče, který preferuje dynamiku a jezdí městské trasy, je 2.0 TFSi lepší volbou. V obou případech platí: vyhněte se kusům s neověřenou servisní historií a před koupí si nechte provést diagnostiku na autorizovaném servisu. Za cenu ojetiny od 350 000 Kč získáte auto, které vás nezklame ani po pěti letech. Další informace o jiných modelech najdete v článcích Honda Civic UFO: kompletní průvodce osmou generací a Corvette C5: Cena, spolehlivost, roky k vyhnutí a časté otázky.